Co dzieje się w naszym organizmie po rzuceniu palenia?

Co dzieje się w naszym organizmie po rzuceniu palenia?

Uzależnienie od nikotyny to bardzo silny nałóg. Choć nie jest to łatwe, można skutecznie z nim walczyć. Pierwsze korzystne zmiany pojawiają się już po 20 minutach od zgaszenia ostatniego papierosa. Z czasem organizm zaczyna się regenerować.

Powrót do stanu sprzed rozpoczęcia palenia jest możliwy, nawet jeśli nałóg towarzyszy nam od kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Tempo regeneracji zależy od stopnia uzależnienia i doświadczenia palacza.

Po 20 minutach: ciśnienie krwi i tętno zaczynają spadać.

vfh

Po 8 godzinach: poziom dwutlenku węgla i nikotyny we krwi spada o połowę, a twój organizm zaczyna lepiej reagować na wysiłek fizyczny. Poziom tlenu i ciśnienie krwi nie powinny już odbiegać od normy.

Po 24 godzinach: organizm zaczyna wydalać tlenek węgla i nikotynę. Smaki potraw stają się wyraźniejsze(sama wiem:)). Polepsza się także zmysł węchu. Jednocześnie mogą pojawić się pierwsze objawy takie jak:nerwowość, bóle głowy, trudności z koncentracją

Po 14 dniach: krew krąży bardziej efektywnie, dostarczając niezbędne składniki do wszystkich komórek organizmu.Toksyny są usuwane z naszego organizmu więc możemy czuć się zle mieć nudności bóle głowy itp

Po 1 miesiącu: widocznie poprawia się wygląd skóry.

Po 6 miesiącach: poprawia się poziom ogólnej odporności organizmu. Nie złapiesz infekcji tak łatwo jak dawniej.

Po 1 roku: ryzyko zawału serca zmniejsza się o 50%. U osób po zawale serca, rzucenia palenia pomaga zredukować ryzyko śmiertelnego ataku o 25%. Zmniejsza się też niebezpieczeństwo powrotu do nikotynowego nałogu.

rr

Po 10 latach: ryzyko zachorowań na raka płuc jest już takie samo jak u osób od zawsze niepalących.

Nikomu chyba nie trzeba uświadamiać, że naprawdę warto. Pomocne w wytrwaniu z daleka od papierosa będą dieta po rzuceniu palenia oraz wsparcie najbliższych.

Ten artykuł ma 0 komentarzy

Utwórz komentarz


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Facebook login by WP-FB-AutoConnect