10 Największych Parków Narodowych na Świecie

10 Największych Parków Narodowych na Świecie

miejsce10

 Park Narodowy Gates of the Arctic (USA)

park narodowy położony w południowo-zachodniej części stanu Alaska w Stanach Zjednoczonych. Park został utworzony w 1980 na powierzchni 34 287 km?. Nazwa parku w wolnym tłumaczeniu oznacza ?Wrota Arktyki?.

 

park1

miejsce9

Park Narodowy O’Higgins (Chile)

   Park Narodowy Bernardo O’Higgins – największy obszar chroniony w Chile, którego powierzchnia wynosi 35 259 km?. Nazwa parku pochodzi od imienia generała Bernardo O’Higgins, który był pierwszym przywódcą Chile.
Teren parku obejmuje znaczną część Południowego Lądolodu Patagońskiego. Jednym z jego głównych atrakcji jest lodowiec Pio XI.

CHILLE PARK

miejsce8

Park Narodowy Salonga (Demokratyczna Republika Konga)  

 Park narodowy w środkowej Demokratycznej Republice Konga, założony w 1970roku. Park zajmuje powierzchnię 36000 km?, co czyni go największym obszarem ochrony wilgotnego lasu równikowego w Afryce. Podzielony jest na dwie części: północną (Parc National de la Salonga Nord) i południową (Parc National de la Salonga Sud). W 1984 roku organizacja UNESCOwpisała park na listę światowego dziedzictwa ze względu na bogactwo występujących tu zagrożonych gatunków zwierząt

PARK NARODOWY

miejsce7

Transgraniczny Park Narodowy Kgalagadi (RPA / Botswana)  

Park narodowy w Republice Południowej Afryki i Botswanie o powierzchni 37 150 km2, powstały w 1999 roku przez połączenie utworzonego w 1931 roku Parku Narodowego Kalahari Gemsbok (Kalahari Gemsbok National Park) w RPA o powierzchni 9 591 km2 i utworzonego w 1971 roku Parku Narodowego Gemsbok (Gemsbok National Park) w Botswanie o powierzchni 27 665 km2.

 

PARKII

miejsce6

Park Narodowy Quttinirpaaq (Kanada)

 Park narodowy położony w północno-wschodniej części wyspy Wyspa Ellesmere’a w na terytorium Nunavut w Kanadzie. Jest to najdalej na północ wysunięta cześć Kanady, jednocześnie park narodowy Quttinirpaaq jest najdalej na północ położonym parkiem narodowym na świecie. Park został utworzony w 1988 na powierzchni 37 775 km2, co czyni go drugim co do wielkości parkiem Kanady. W języku inuktitut słowo Quttinirpaaq oznacza „szczyt świata”.

PARK KANADA

miejsce5

 Park Narodowy Bizona Leśnego (Kanada)

   Park narodowy, położony w północno-wschodniej części prowincji Alberta i południowej części Terytoriów Północnych-Zachodnich w Kanadzie. Park Narodowy Bizona Leśnego jest największym parkiem narodowym w Kanadzie. Zajmuje on powierzchnię 45.480 km2. Park został utworzony w 1922 w celu ochrony największego na świecie stada bizonów, które zgodnie z aktualnymi szacunkami liczy ok. 2000 osobników. W 1983 Park Narodowy Bizona Leśnego został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

bizony-park-narodowy-yellowstone

miejsce4

Park Narodowy Namib-Naukluft (Namibia)  

  Park narodowy położony w środkowo-zachodniej części Afryki. Został utworzony w 1979 roku przez połączenie dwóch obszarów chronionych: Parku Narodowego Pustyni Namib (utworzonego w 1904 roku) oraz Parku Narodowego Zebry Górskiej ? Naukluft (utworzonego w 1967 roku). Obecnie jego obszar zajmuje prawie 50 tys. km? i jest jednym z największych obszarów chronionych na świecie.

PARK 4

miejsce3

 Park Narodowy Wrangla-Świętego Eliasza (USA)  

 Park narodowy położony w południowo-wschodniej części stanu Alaska w Stanach Zjednoczonych. Park został utworzony w 1980, na obszarze o powierzchni 53 321 km?. Jest to największy park narodowy w Stanach Zjednoczonych oraz trzeci co do wielkości na świecie.

PARK US

 

miejsce2

 

 Park Narodowy Tasili Wan Ahdżar (Algieria)

  Park obejmuje większą część pasma górskiego Tasili Wan Ahdżar i ma powierzchnie 72000 km. kwadratowych. Od 1982 roku park wpisany jest na listę światowego dziedzictwa ludzkości, a od 1986 roku na listę rezerwatów biosfery UNESCO.
W obszarze pasma odkryto prehistoryczne malowidła naskalne i inne stanowiska archeologiczne z okresu neolitu.

PARKIOOP

miejsce1

 Park Narodowy Gr?nlands (Grenlandia)

 Największy na świecie park narodowy znajdujący się na terenie północno-wschodniej Grenlandii. Rozciąga się na powierzchni 972 000 km? i od 1977 stanowi jeden z rezerwatów biosfery UNESCO. Park narodowy został założony 22 maja 1974, zaś w 1988 został powiększony do obecnych rozmiarów.

PARK NR 1

Ten artykuł ma 0 komentarzy

Utwórz komentarz


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Facebook login by WP-FB-AutoConnect